Picture
Yani devlet 4 puanlık zammı 5 puanlık vergi artışıyla fazlasıyla geri aldı.

Hükümetin memurlara verdiği zam, maaşlarda görünenden daha az bir artışa, hatta azalmaya neden oldu. Bu durumdan en fazla zarar göreceklerin başında ise sözleşmeli personel geliyor. Maaşı yaklaşık 2 bin 150 lira olan bir sözleşmeli personelin ödediği gelir vergisi, Mayıs ayında 104 lira artarak 312 liradan 416 liraya çıktı. Yüzde 4'lük zamla birlikte maaşı 86 lira artan sözleşmeli personel, 104 lira daha fazla vergi ödeyecek. Böylelikle, maaş zammıyla beraber sözleşmeli personelin cebinden net olarak 18 lira çıkacak.
 

HÜKÜMET ZAM YAPTI AMA FAZLASINI DA ALDI

Milli Gazete'nin haberine göre, memurlara verilen yüzde 4 4'lük zammın ardından, yıllık geliri 10 bin liranın üzerine çıkan yüz binlerce memur, gelir vergisi oyunuyla karşı karşıya kaldı. Buna göre, gelir vergisinde yüzde 15'ten yüzde 20'lik dilime giren memurlar daha fazla gelir vergisi ödeyecekler. Yapılan zamla birlikte 89 lira zam alan bir öğretmenin cebinden çıkan vergi miktarı da 74.5 lira artacak ve öğretmenin maaşına yansıyan net zam sadece 14.5 lira olacak. Aynı şekilde, maaşı 115 lira zamlanan mühendis, 69 lira daha fazla gelir vergisi ödeyecek ve sadece 46 lira zam almış olacak.

Kamu-Sen'in açıklamasına göre, Maliye Bakanlığı'nın 2012 yılı için geçerli olan gelir vergisi dilimlerini belirlerken enflasyon ve yeniden değerleme oranlarını dikkate almadığı belirtildi. Düşük maaşlı memurların ödeyeceği gelir vergisi oranlarının Haziran'da yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıktığı vurgulanırken, Haziran ayı itibarı ile 6 aylık brüt ücretlerinin toplamı 10 bin liradan fazla olan yaklaşık 1 milyon 900 bin memurun, bir üst vergi diliminden vergilendirildiği ve daha fazla vergi ödemek zorunda kaldıkları ortaya çıktı. Kamu-Sen'in açıklamasında, "Haziran ayında yüzde 4 zam alan memurlar da gelir vergilerine gelen yüzde 5'lik artış dolayısıyla maaş artışından faydalanamamış oldu. Hükümet bir eliyle verdiğini öbür eliyle geri aldı" dendi.

ÖĞRETMENE 89 LİRA ZAM, 74.5 LİRA FAZLADAN VERGİ

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre, bir öğretmen Mayıs ayında ek ders ücretleri de dahil 223.5 lira gelir vergisi öderken, yüzde 20'lik vergi dilimine girdiği Haziran ayısonrasında ise 298 lira gelir vergisi ödeyecek. Böylelikle, yapılan yüzde 4'lük zamla beraber 89 lira zam aldığı belirtilen bir öğretmenin cebinden çıkan vergi miktarı da 74.5 lira artacak. Dolayısıyla, maaşının yüzde 4 oranında ve 89 lira zamlanması gereken öğretmenin maaşına yansıyan net zam sadece 14.5 lira olacak.

DURUM DOKTOR VE MÜHENDİSLER İÇİN DE AYNI

Yapılan araştırma, diğer kamu görevlilerinin aynı durumda olduklarını gösteriyor. Örneğin, 1. derecenin 4. kademesindeki bir mühendis, Haziran ayı itibarı ile bir üst dilim olan yüzde 20 oranıyla vergilendirilecek. Mayıs ayında 205 lira olan gelir vergisi öderken, Haziran'dan itibaren 69 lira artışla 274 lira gelir vergisi verecek. Böylelikle, maaşı 115 lira zamlanan mühendis, 69 liralık vergi artışı düşüldüğünde sadece 46 lira zam almış olacak. Aynı şartlardaki bir doktorun ödediği gelir vergisi de Haziran'da 281 liradan 374 liraya çıkacak. Böylece bir doktorun maaşına yansıyan zam 147 lira yerine 54 lirada kalacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞI AZALDI
Bu durumdan en fazla zarar göreceklerin başında ise sözleşmeli personel geliyor. Yaklaşık 2 bin 150 lira olan bir sözleşmeli personelin ödediği gelir vergisi, Mayıs ayında 104 lira artarak 312 liradan 416 liraya çıktı. Böylelikle, 86 lira maaş zammı alan sözleşmeli personel, ödediği vergideki 104 liralık artış nedeniyle maaşında artış yerine 18 liralık bir düşüşle karşı karşıya kaldı.
Leave a Reply.