Picture
AKP'nin en çok övündüğü alanların başında sağlık geliyor. Siz bir cerrah olarak AKP'nini sağlık politikalarını başarılı buluyor musun?

Ben insanların hakkını teslim eden biriyim. AKP döneminde sağlık sektöründeki otelcilik hizmetleri gerçekten sınıf atladı. Ancak insanlar hastaneye konaklamak için gitmezler, tedavi olmak için giderler. Tedavi anlamıda dünden çok daha kötü durumdayız. Burda belli dönemde belli sağlık hizmetlerinden ücret alınmaması halka cazip geldi. Ancak son bir ikiaydır ciddi katkı payları alınmaya başlandı. Çünkü bu sistemin sürdürülebilir olmadığını biz o zamanda söylemiştik.


Bu sistem sürdürülemeyince şimdi vatandaştan eskisinden çok daha fazla katkı payları alınmaya başlanıldı. Bir kere burada bir geri dönüşüm başladı. İkincisi tedavi olmak için hastaneye giden insanlar o gün tedavi olamıyorlar. Sistemin aksadığı Başbakan'ın annesinin tedavisinde, van depreminde kurtarılıp sonradan vefat eden çocukta ve Başbakan'ın ameliyatında çok açık bir şekilde görüldü. Yasaya aykırı olarak dışardan doktor getirildi. Sistem artık Başbakan'ın annesini, Başbakanı kurtaramayacak kadar kötü durumda.Eğer bir ülkenin sağlık sistemi kendi başbakanını tedavi ederken zorlanıyorsa burda bir sıkıntı vardır. Sağlık politikaları AKP'yi ne kadar ön plana çıkardıysa aynı şekilde önümüzdeki dönemde AKP'yi alaşağı edecek politikada budur.
Leave a Reply.