Picture
Hesabınıza erişememenizin farklı nedenleri olabilir ve her farklı durumda Facebook ile iletişim kurmanın farklı yolları vardır.

Kapatma: Hesabınıza giremiyorsunuz ve diğer kullanıcılar hesabınızı göremiyor.

Yardım isteği göndermeden önce doğru kanalı kullandığınızdan emin olmanız önemlidir. İlk önce, hesabınıza neden erişemediğinizi aşağıda belirtilen üç neden arasından seçin. Ardından, sizin için geçerli nedenin altında belirtilen talimatları izleyin.

1. Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘ni ihlal nedeniyle kapatma:
Hakkında şikayet bulunan ve ilke ihlalleri yaptığı saptanan Facebook hesapları Facebook tarafından kapatılabilir. Olası nedenler, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, şunlardır:
* Facebook’tan bir veya daha fazla uyarı alınmasına karşın yasaklı davranışın sürdürülmesi
* Diğer kişilerle taciz, reklam, tanıtım veya flört amaçlarıyla istenmeyen iletişim kurmak veya uygunsuz diğer davranışlar
* Sahte ad kullanmak
* Bir kişi veya kuruluşun kimliğine bürünmek veya bir kimliği bir başka şekilde yanlış temsil etmek
* Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘ni ihlal eden paylaşılan içerikler (bunlara müstehcen, pornografik veya açık seçik fotoğrafların yanı sıra görsel şiddet içeren her tür fotoğraf dahildir. Bir bireyi veya grubu tehdit eden, korkutan, rahatsız eden, utandıran veya istemedikleri şekilde onların üzerine dikkat çeken içeriği, fotoğrafı veya yazıyı da kaldırırız.)

Sitede izin verilmeyen belirli davranış ve içerik türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘ni inceleyin.

Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’ni ihlal eden içerikler yayınlamadıysanız veya herhangi başka bir şekilde ihlal etmediyseniz buraya tıklayın. Bu linkten Facebook’a durumunuzu anlatan bir mesaj gönderebilir ve kişisel hesabınızın açılmasını talep edebilirsiniz.

2. Güvenliği devre dışı bırakma
Bir başkasının eline geçtiği veya şifresinin çalındığı bildirilen veya tespit edilen hesaplar Facebook tarafından kapatılabilir. Hesabınızın güvenlik nedeniyle kapatıldığını düşünüyorsanız, bu yazıdaki uyarılara dikkat ediniz.

3. Erişim sorunları nedeniyle giriş yapamama
Hesabınız kapatıldıysa, hesabınıza girmeye çalışırken “Kapatıldı” mesajını göreceksiniz. Bu mesajı görmüyorsanız, hesabınız kapatılmamış ve yalnızca giriş sorunlarıyla karşılaşıyorsunuz demektir.

Giriş sorunu örnekleri:
* Şifre sorunları nedeniyle giriş yapamama
* Bir hata mesajı nedeniyle giriş yapamama (örn., “Site Bakımı,” “Geçersiz/Kayıtsız E-posta Adresi,” vb.)
* Giriş e-postasını veya şifresini unutma nedeniyle giriş yapamama
* Facebook’a erişimde karşılaşılan diğer teknik sorunlar
Hesabım kapatılmadan önce bir uyarı almadıysam?

İhlalin ciddiyetine bağlı olarak, hesabınız kapatılmadan önce bir uyarı alacağınızın garantisi yoktur. Ne yazık ki, Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi’nin ciddi ihlallerinden dolayı kapatılan hesaplar geri açılamaz.
Giriş yaptığımda, Facebook sistemleri kötü amaçlı davranışlarda bulunduğumu saptadığı için hesabımın durdurulduğunu görüyorum.

Hesabınıza yeniden erişim sağlayabilmek için giriş yapmanız ve ekrandaki talimatları izlemeniz gerekmektedir. Facebook’un Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘ni gözden geçirerek Facebook’ta izin verilmeyen davranışlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 
Picture
Facebook Hesap Güvenliğinin Kötüye Kullanımı
Kötüye kullanımı nasıl şikayet ederim?
Facebook’ta koşullarını ihlal ettiğini düşündüğünüz bir içerik görürseniz, bunu Facebook’a şikayet edebilirsiniz. Bir şikayette bulunmak için, şikayet etmek istediğiniz içeriğe en yakın “Şikayet Et” bağlantısını bulun:

    Profil şikayet etme: Profile gidin. Sol sütunun alt kısmına, arkadaş listesinin altına inin. “Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle” bağlantısına tıklayın.
    Fotoğraf şikayet etme: Şikayet etmek istediğiniz fotoğrafa tıklayın. Ardından, sol alt köşede bulunan “Bu Fotoğrafı Şikayet Et” bağlantısına tıklayın.
    Mesaj şikayet etme: Mesajı açın ve “Şikayet Et” bağlantısına tıklayın.
    Grup şikayet etme: Gruba gidin. Grup Duvarının en alt kısmına inin ve “Grup’u Şikayet Et” bağlantısına tıklayın.
    Etkinlik şikayet etme: Etkinliğe gidin. Etkinliğin en alt kısmına inin ve “Etkinliği Şikayet Et” bağlantısına tıklayın.
    Sayfa şikayet etme: Sayfaya gidin. Sol sütunun alt kısmına, Beğeniler listesinin altına inin. “Sayfa’yı Şikayet Et” bağlantısına tıklayın.
    Gönderi şikayet etme: Gönderiyi paylaşan kişinin Duvarına gidin. Gönderinin sağ üst köşesindeki “x” işaretine tıklayın ve “Kötüye Kullanımı Şikayet Et”i seçin.

Facebook’taki üyelerin çeşitliliği nedeniyle, size ters gelen veya sizi rahatsız eden bir şey, siteden kaldırılmasını veya engellenmesini gerektiren kriterleri karşılamıyor olabilir. Bundan dolayı, gördüğünüz içerikler üzerinde kişisel kontroller de sunulmaktadır. Bu kontroller sayesinde sizi rahatsız eden insanları, Sayfaları veya uygulamaları engelleyebilir, gizleyebilir veya arkadaşlıktan çıkarabilirsiniz. Koşullarımızı ihlal eden içerikler siteden kaldırılabilir ve (bazı durumlarda) yasal veya başka türlü bir işleme tabi tutulabilirler.

 
Picture
Kaliteli ve nitelikli Follower sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki 14 kurala dikkat etmelisiniz:

1. İlginç Olun: Twitter’da popüler olmanın anahtarı, insanların okumak ve Retweet (yönlendirme) ya da Reply (cevap verme) etmek isteyecekleri mesaj yazmakta gizlidir. İlginç mesajlar yazdığınız sürece insanlar sizin mesajlarınızı alabilmek için sizi takip edecektir.

2. İletişime Ve Sohbete Açık Olun: Sizi takip etseler de etmeseler de, insanlarla iletişime geçin. Bu herkesin hoşuna gider. Üstelik muhtemel Follower’lar sizin iletişime açık olduğunuzu da görmüş olur ve sizi takip etmeye başlarlar.

3. Önemli Ve Etkili İnsanları Takip Edin: Eğer birini takip etmeye başlıyorsanız, o kişinin de sizi takip etme olasılığı yüksektir, bu sebeple takip edeceğiniz (Following) insanları özenle seçin. Bu ilişkiyi başlatmanın ilk adımıdır, daha sonrasında Follower sayınız da artacaktır.

4. @ Mesajlarına Cevap Verin: @ mesajları buradaki yazımızda da bahsettiğimiz gibi “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” şeklinde başlayan, tüm genele atılan ancak size hitaben yazılan mesajlardır. Bu mesajlar sadece arkadaşça bir selamlama, bir soru ya da bir yorum olabilir. İletişime açık olduğunuzu göstermek için, size hitaben yazılan @ mesajlarına cevap vermenizi öneririm. Kendiniz ile ilgili yazılan @ mesajlarını görmek için Twitter web sitesinde sağ menüdeki “Home”un hemen altında “@SizinTwitterKullanıcıAdınız” linkine tıklamanız yeterli. Bu mesajların üstüne gelerek, size hitaben yazılmış mesajlara cevap da verebilirsiniz.

5. Retweet Edilmeye Uygun Mesaj Yazın: Retweet Twitter’ın en etkili iletişim aracıdır. Yazdığınız mesajlar ne kadar çok Retweet edilirse Follower sayınız da mutlaka artacaktır. Mesajlarınızın Retweet edilmesini istiyorsanız, ilginç, değerli, insanların okumak ve paylaşmak isteyeceği içerikler yazmalısınız. Ayrıca mesajlarınızı yazarken 140 karakter sınırınızın tamamını kullanmayın. Örneğin mesajınızı en fazla 125 karakter kullanarak yazarsanız, insanların sizi Retweet etme imkanı kolaylaşmış olur. Çünkü mesajınızı Retweet eden kişinin kendi kullanıcı adı da sizin yazdığınız mesaja ekleneceği için, insanların kullanıcı adları için de yer bırakmanız gerekir.

6. Retweet Edin: Aynı zamanda sizin takip ettiğiniz kişilerin ilginç, değerli mesajlarını siz de Retweet edin. Eğer neleri Retweet etmek gerekir diye merak ediyorsanız, size bir kaç öneri:

- Haberler; özellikle son dakika gelişmeleri
- Uyarılar; örneğin spamler, virüsler vb.
- Ödül, hediye ve yarışma duyuruları
- İp ucu, püf noktaları ve öneriler; örneğin ne nasıl yapılır, ilgili video ve yazılar

Retweet ile ilgili önemli ip uçları:

    Eğer bir mesajı Retweet etmek istediğinizde, 140 karakter sınırını aşıyorsanız, mesajı biraz değiştirebilir ya da kısaltabilirsiniz, problem olmaz.
    Retweet ettiğiniz bir mesaja kendi yorumunuzu da ekleyebilirsiniz. Bunun için 2 yol var, örneğin kendi yorumunuz olan “Harika bir haber”i mesaja eklemek istiyorsunuz:

RT @…….. [harika bir haber]
Harika bir haber: RT @…………………

    Eğer mesaj bir çok kişi tarafından üst üste Retweet edildiyse, mesajın içinde bir çok kullanıcı adı oluşur. Genelde mesajı yazan ilk kişinin adı hariç, diğerlerini silebilirsiniz.

7. Soru Sorun: Twitter bir nevi bir soru makinasıdır. Twitter’ı interarktif bir şekilde kullanmak için sorular sorun ve en iyi cevapları tekrardan yayımlayın.

8. Sorulara Cevap Verin: Eğer cevabı biliyorsanız, siz de başkalarının sorduğu sorulara cevap verin. Bu şekilde insanların ilgi ve dikkatini kendi üzerinize çekmiş olursunuz. Örneğin motorsikletlere çok ilgi duyuyorsunuz ve bu konuda oldukça iyi bilgi sahibisiniz. Twitter’ın arama motorunda “Harley”, “Yamaha” gibi kelimeleri aratıp, cevabını bildiğiniz sorulara cevap vererek insanların dikkatini çekebilir ve Follower sayınızı da arttırabilirsiniz.

9. Gün İçinde Yeterli Sayıda Tweet Yazın: Bir günde kaç Tweet yazılması gerektiğinin her kes tarafından kabul görmüş bir cevabı yoktur. Tüm Twitter kullanıcılarının günlük Tweet ortalaması 4,22′dir. Ancak popüler Twitter kullanıcılarını günde onlarda Tweet yazmaktadır. Dan Zarrella araştırma şirketi günde 22 Tweet’in optimal olduğunu belirtmektedir.

10. # Kullanın: # (Hashtag) ile Twitter’ın arama motorunda arama yaparak, belli konularda insanların neler yazdığını görebilirsiniz. Bu şekilde siz de çeşitli fikirler edinebilir, neler hakkında yazabileceğinizi gözlemlemiş olursunuz. Çok fazla sayıda Follower sahibi olmak için, nitelikli bir içeriğiniz olması çok önemlidir.

11. Follower‘larınızı Tanıyın: Sizi takip etmeye başlayan kişiler ile ilgili Twitter’dan mail alırsınız. Sizi yeni takip etmeye başlayan kişilerin kim olduğuna mutlaka göz atın. Böyleve siz de bu kişiyi takip etmek istiyor musunuz veya ona bir “merhaba” mesajı yazmak istiyor musunuz, daha rahat karar verebilirsiniz.

 
Picture
Twitter kullanıcıların aklını hep ben takip ediyorum ama o beni takip ediyor mu? sorusunun cevabı kurcalıyor. FriendorFollow'un sitesi size bunu göstermek için yapılmış. Siteye girdiğimizde karşımıza kocaman bir kutu çıkıyor. Bu kutuya kullanıcı adımız yazıp "submit" tuşuna bastığımızda adınız incelendikten sonra 3 başlık halinde incelemenize başlayabiliyorsunuz.Üst taraftaki 3 farklı tab, üç farklı kategoriyi gösteriyor.

Follow Tabı: Sizin takip ettiğiniz fakat sizi takip etmeyen kişileri gösterir :(

Fans Tabı: Sizin takip etmediğiniz fakat sizi takip edenleri göster :)))

Friend Tabı: Karşılıklı takip edilen insanları gösterir:)

Bu web sitesi aracılığıyla kimlerin sizi takip ettiğini, kimlerin etmediğini görebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adı, son tweet tarihi, üye olma tarihine göre sıralama seçenekleride mevcut.

www.friendorfollow.com

 
Picture
Twitter'da bir çok kez gördüğümüz ve çoğu kez anlam veremediğimiz "#" işaretinin ne olduğunu açıklayacağız. HashTag adı verilen bu işaret bir konuyu belirlemek için kullanılmakta. En sık kullanım örneklerinden biri #FollowFriday. (#FollowFriday Nedir?)

# İşareti ile tweetlerimiz daha kolay aranıp, bulunabilmekte ve Twitter tarafından daha kolay organize edilebilmektedir. Örneğin konferanslarda ve organizasyonlarda çok işe yarıyor. #socialtrippin şu an popüler olan ve verilebilecek en güzel örneklerden biri. Bu organizasyon hakkında bilgiye ulaşmak için Twitter'da #socialtrippin aramanız yeterli olacaktır.

Belirli bir konunun daha kolay aranması için tweet eden kişilerin aynı kelimeyi # ile başlatarak tweet etmeleri çok faydalı olacaktır. Tabiki her fonkisyonun yazılı olmasada bazı kullanım kuralları var. Örneğin her kelimenizin başına # koymamalısınız. Belirli konuları ararken birde başına # işareti koyarak aramayı deneyin çok farklı sonuçlarla karşılaşacaksınız.

  AÇIKLAMA

  Aklınıza takılan her konuda belli başlı soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

  Archives

  Eylül 2012

  Categories

  Hepsi
  Facebook
  Sosyal Medya
  Twitter