Picture
İngiltere Kraliçesi’nin olimpiyada katılan ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarına vereceği resmi kabulde bulunmak, açılış törenine katılmak üzere, tabii baştan aşağı kapalı eşi Emine Hanım’la Londra’ya uçarken yüzünde içimizde dışımızda Kürt sorunlarını çözen insanlara özgü huzur, açıklamalarında her türlü önlemi alan bir Başbakan rahatlığı vardı.
Oysa RTE’de dünden bugüne en ufak değişiklik yok! Kürt sorunu içimizde dışımızda, tabii her aşamada yeni boyutlar kazandığında neler söylüyorsa; Kuzey Irak’tan sonra Kuzey Suriye’ye yayılan demokratik özgürlük dalgası Başbakanlık duvarlarına çarptığında da aynı masalları söyledi.

.........

RTE daha önceki açıklamalarını bir güzel kıvırdı. Gelirim ha tehditlerini unuttu. Barzani’yi ve özerk bölgeyi (devletini) tanıdı.

........


Başbakan beyefendimiz Londra uçağına binerken Suriye politikalarını eleştirmeyen medyamız aracılığıyla yine aynı güvenceleri veriyor.

Merak etmeyin, “Gereken kararlar yeri geldiği anda alınacaktır” diyor: “İstim üstündeyiz!”

İstim üstündeymiş. Sevsinler.

Oysa, Irak’tan sonra K. Suriye’deki Kürtsel örgütlenmeler Ortadoğu politikasının iflas ettiğini kanıtlıyor.

.....


Açmaz içinde! Hâlâ Barzani’den medet umduğunu, Dışişleri Bakanı’nı Erbil’e neden gönderdiğini şu cümlelerle açığa vuruyor: “(Barzani’ye) Bakın size güven duygularımız zedelenmesin. Dayanışma içinde buradaki (K. Suriye’deki) yanlışı düzeltelim.”

Yok hayali (Kürdistan) haritasına eyvallah demezmiş. Tampon bölge masadaymış.

Yıllardır söylediği bu. Hepsi maval!

***

Dış politikada acz içindeki kıvranmalarına bakıyorum.

.........


İsmet İnönü, ülkeyi savaşa sokmaktan söz edildiğinde, Lozan’da siyasal ve ekonomik bağımsızlığımızı sağlamak için nasıl mücadele edildiğini, o görkemli tarihsel zaferleri anlatırken…

…kişisel övünmelere asla yer vermeyen devlet adamı idi.

Tabii İnönü gibi devlet adamları yerini; ülkeyi ne gibi tehlikeli serüvenlere sürükleyeceği bilinmeyen, devlet adamlığı kendilerinden menkul, ulusal irade şaşkını bugünlerin siyaset adamlarına bıraktı.

Tarihsel bir abideye saldıran RTE’ye “Sen İnönü’nün tırnağı bile olamazsın”diyorlar…

…tırnağa haksızlık ediyorlar!

28 Temmuz 2012 - Cumhuriyet

Cüneyt Arcayürek
Leave a Reply.